onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Avhoppare från Betsafe startar på ny kula i Malmö

|  , ,
|  

För drygt ett år sedan köpte spelbolaget Betsson upp konkurrenten Betsafe varpå den sistnämndas utvecklingskontor i Malmö lades ner. Sex av de tidigare anställda har nu samlats för att dra igång spelsajten Casumo, med bas i Malmö och på Malta.

Vd för Casumo är Betsafes tidigare tekniska chef Georg Westin. Till hösten lanserar bolaget sin casinosajt. Användarna ska lockas av ett mer historiebaserade spel med avatarer som utvecklas under spelets gång.

Med tilläggsköpeskilling betalade Betsson upp mot 60 miljoner euro för Betsafe. Vid köpet fick de anställda erbjudande att flytta till Stockholm eller Malta.

— Det var inte alla som ville göra den flytten och vi såg en möjlighet att samla en väldigt bra skara här i Malmö för att starta något nytt, säger Georg Westin till Rapidus.

Verksamheten sysselsätter i dag åtta anställda varav sex finns i Sverige och två på Malta. Westin bedömer att den siffran kommer att vara upp i femton innan årets slut, där tillväxten sker på båda kontoren.

Casumo har redan genomfört en kapitalresning från externa finansiärer. Nu tittar bolaget på att ta in ytterligare kapital.

— Marknadsföringen kräver mycket kapital och vi ska se till att Casumo kommer att synas ordentligt under hösten, säger Georg Westin.

Joel Lyth

För drygt ett år sedan köpte spelbolaget Betsson upp konkurrenten Betsafe varpå den sistnämndas utvecklingskontor i Malmö lades ner. Sex […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.