torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Purple Scout köper webbföretag

IT-bolaget Purple Scout i Malmö köper webbföretaget Tibet Server, med säte i Malmö. Tre anställda och ett hundratal kunder följer med.

Affären betalas kontant, men köpeskillingen är hemlig. Säljsidan domineras av grundarna bakom Tibet Server: Martin Lidgard, Jonas Denvall och Christopher Åkerblom som alla nu går vidare till ett annat projekt. Bolaget har utvecklat ett så kallat CMS för webbpublicering i öppen källkod. Bland kunderna finns Brio, Piratförlaget och City Gross.

Purple Scout har ett femtiotal anställda och omsatte ifjol 38 miljoner kronor. VD Johan Strömhage räknar med att förvärvet bidrar med cirka fem vinstgivande miljoner på årsbasis. Han menar att Tibet Servers webbplattform lämpar sig för bland annat e-shopar och sociala medier.

— Vi kan sedan tidigare mobilbiten och får nu en unik helhetskompetens, säger Johan Strömhage, majoritetsägare i Purple Scout.

Kristian Svensson

IT-bolaget Purple Scout i Malmö köper webbföretaget Tibet Server, med säte i Malmö. Tre anställda och ett hundratal kunder följer […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.