fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hans Henecke lämnar Business Region Skåne

Hans Henecke, kombinerad vd för Business Region Skåne och chef för Region Skånes näringslivskontor, går i pension. Nu har jakten inletts på hans efterträdare.

Business Region Skåne har sedan starten 2008 växt till en omsättning på 115 miljoner kronor. Runt 15 miljoner kommer från EU:s strukturfonder, men merparten är från ägarna Region Skåne och Kommunförbundet Skåne. Med dotterbolagen Event in Skåne, Invest in Skåne, Film i Skåne och Tourism in Skåne sysselsätter koncernen i dag runt 45 medarbetare.

Hans Henecke är dessutom chef över 40-talet anställda på Region Skånes näringslivskontor. Största utmaningen för ersättaren blir att läka såren efter AstraZeneca och hantera nya eventuella kriser kring ST-Ericsson och Sony Mobile, menar han.

— Uppgiften blir att inte stå där 2020 och fråga sig: vad gjorde vi inte för att exempelvis förmå Sony att lägga mer utveckling i Lund? säger han.

Hans Henecke har varit Region Skånes näringslivschef sedan år 2000. Han stannar på posten tills en ny chef hittats och räknar inte med att sluta före sommaren. Han sitter i dag i en lång rad styrelser för Region Skånes räkning, däribland Sydsvensk Entreprenörfond och Media Evolution.

Erik Olausson

Hans Henecke, kombinerad vd för Business Region Skåne och chef för Region Skånes näringslivskontor, går i pension. Nu har jakten […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.