tisdag 22 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Solenergikontrakt till omstöpt industriföretag

|  ,
|  

Malmöföretaget Inor Process har fått en order på mätutrustning till världens största solenergianläggning. Kontraktet är värt 350.000 euro och omfattar 1.100 temperatursensorer och signalomvandlare för att skicka temperaturvärden.

— Det här är det enskilt största kontrakt som vi har fått så länge som jag kan minnas, säger vd Benny Björkander.

Solana Generating Station ligger i Arizona, USA, och kommer färdigbyggd att ha en kapacitet på 280 MW. Det är världens största så kallade CSP-anläggning där solljus från många speglar koncentreras till en punkt. Värmen omvandlas sedan till el.

De längsta sensorerna som Inor levererar är 32 meter långa och utrustningen ska bland annat användas för att övervaka temperaturen i de salttankar där värmen lagras på natten. Leveranserna börjar i maj.

Inor grundades 1940 och har alltid sysslat med temperaturmätning i någon form. År 2006 köpte den tyska industrikoncernen Krohne upp Inor och bolaget påbörjade en omstöpning från traditionellt produktföretag till teknikutvecklingsföretag. I dag är Malmökontoret Krohnekoncernens globala utvecklingscenter för temperaturmätning och har 65 av koncernens totalt 2.700 anställda.

— Det är en spännande förändring som vi är inne i. Nu handlar det mycket om hög tekniknivå med många utvecklingsprojekt. För närvarande har vi tre patentansökningar inlämnade. Att ens söka patent skulle aldrig ha hänt tidigare, säger Benny Björkander.

Inor Process omsatte förra året 76 miljoner kronor, varav två tredjedelar är exportrelaterat. I år är målet att nå en omsättning 88 miljoner kronor.

Anders Frick

Malmöföretaget Inor Process har fått en order på mätutrustning till världens största solenergianläggning. Kontraktet är värt 350.000 euro och omfattar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.