tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

QuickCool förhandlar med köpare

Medicinteknikbolaget QuickCool på Ideon ska säljas. Beslutet fattades sent 2011 av ägarna, bland dem CapMan, SEB Venture Capital och TeknoSeed. I dag har förhandlingarna kokats ner till ett fåtal intresserade köpare.

Så sent som i slutet av 2010 investerade de namnkunniga huvudägarna 13 miljoner kronor i QuickCool för att bekosta kliniska studier. Totalt sedan starten har 60 miljoner kronor satsats i bolaget.

— Avsikten har hela tiden varit att ta nästa steg, slututveckling och lansering av produkten, i samarbete med någon annan. Men vi är ett så litet bolag att det passar väl för någon att köpa alltihop och lägga in det i en större organisation, säger styrelsemedlemmen Stefan Olofsson från SEB Venture Capital.

QuickCool har utvecklat en teknik för att kyla hjärnan med katetrar i näshålan, främst i samband med hjärtstopp då detta minskar risken för hjärnskador på grund av syrebrist. I dag används oftast kyldräkter, som är mer i vägen vid andra undersökningar och behandlingar.

Under 2011 genomförde QuickCool en klinisk studie på patienter med hjärtstopp. Den var tänkt att omfatta tjugo patienter men man kom bara upp i åtta. En annan studie utfördes i Köpenhamn på patienter som drabbats av hög feber på grund av skallskador. Båda studierna visade enligt bolaget goda resultat.

QuickCools fyra anställda har under det gångna året lämnat verksamheten. Förra veckan slutade VD Christer Jacobsson och blev Tysklandsansvarig för laseroperationsföretaget Memira. VD-posten övertas istället av styrelseledamoten Lennart Sjölund, grundare av bolaget ErySave och tidigare VD i Jolife. QuickCool fortsätter att driva ett utvecklingsprojekt kring stroke under ledning av Lennart Sjölund och Tadeusz Wieloch, professor i neurobiologi vid Lunds universitet.

Bland QuickCools konkurrenter finns BeneChill, med verksamhet i USA och Schweiz, som har utvecklat en liknande näskylningsteknik som marknadsförs i ett fåtal europeiska länder. I Lund har Aktietorgsnoterade Dignitana knoppat av dotterbolaget BrainCool för att vidareutveckla bolagets kylmössa — som i dag använd för att minska håravfall vid cancerbehandlingar — för hjärnkylning.

Lisa Kirsebom

Medicinteknikbolaget QuickCool på Ideon ska säljas. Beslutet fattades sent 2011 av ägarna, bland dem CapMan, SEB Venture Capital och TeknoSeed. I […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.