söndag 14 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Schneider Electric ägare — nu ska 7-Technologies dubbla

Fyra månader efter att ha blivit uppköpta av Schneider Electric har IT-bolaget 7-Technologies i Birkerød lagt fast planen framåt. Med tillgången till moderbolagets globala säljstruktur ska omsättningen fördubblas till 2016.

Schneider Electric är inriktat på energieffektivisering i industrin. Med köpet av spanska energistyrningsbolaget Telvent och investeringar i Australien och Storbritannien sysselsätter koncernen idag 110.000 anställda i 100 länder.

7-Technologies omsätter 40 miljoner danska kronor på att utveckla styrnings- och övervakningssystem för vattenförsörjning, spillvattenhantering, kylning och fjärrvärme inom industrin. Bolaget har säljkontor i USA, Malaysia, Tjeckien och Storbritannien.

— Med Schneider får vi en global organisation att basera vår tillväxt på. Vi skulle aldrig kunna lyfta på egen hand, säger 7-Technologies VD Jens Krogh Løppenthien.

Den dubblade omsättningen ska främst komma från ökade licensintäkter och Jens Krogh Løppenthien räknar inte med mer än 5-10 nyanställningar de närmaste åren. I dag sysselsätter bolaget ett 40-tal personer. 7-Technologies ska även framöver fungera som en självständig avdelning inom Schneider Electric och Jens Krogh Løppenthien blir kvar som verksamhetsansvarig.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Fyra månader efter att ha blivit uppköpta av Schneider Electric har IT-bolaget 7-Technologies i Birkerød lagt fast planen framåt. Med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.