fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ström & Gulliksson rekryterar för Stockholmsexpansion

Christian Arkelius lämnar rollen som patentjurist på Ericsson för att leda expansionen av Ström & Gullikssons Stockholmskontor.

För två veckor genomförde ledningen av patentbyrån Ström & Gulliksson med säte i Malmö ett företagsutköp från den tidigare danska ägaren Arator. Enligt partnern Björn Andersson är rekryteringen av Christian Arkelius ett steg i en mer offensiv satsning i Stockholm där byrån i dag har fyra anställda.

— Vår största prioritering nu är att växa i Stockholm och göra oss till en tydligare aktör där. I första steget ska Christian Arkelius analysera vilka ytterligare rekryteringsbehov som finns, säger Björn Andersson.

Christian Arkelius återvänder till Ström & Gulliksson efter en tid som patentjurist på Awapatent och nu senast Ericsson.

Förra året omsatte Ström & Gulliksson 78 miljoner kronor med en vinst på tre miljoner kronor. Bolaget har ett 40-tal anställda.

Joel Lyth

Christian Arkelius lämnar rollen som patentjurist på Ericsson för att leda expansionen av Ström & Gullikssons Stockholmskontor. För två veckor […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.