måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmös webbyråer täljer guld

Än syns ingen hejd på tillväxten för Malmös digitala reklambyråer. Under första halvåret visar flera av webbspecialisterna omsättningsökningar på över 20 procent. Största bromsklossen är personalbrist.

Snabbast bland byråerna i Rapidus kartläggning växer Malmöbaserade Kan, som ökat omsättningen med drygt 30 procent till 20,6 miljoner kronor för årets sex första månader. Samtidigt har antalet anställda gått från 40 till 46.

— Det har varit tufft att hitta folk. Vi har hämtat en del hemvändare från Stockholm men även personer utanför webbranschen. Marginalerna är fortfarande väldigt goda, säger VD Per Harrysson.

I Kans närmaste planer finns en etablering i någon av de övriga storstadsregionerna. Parallellt är bolaget i färd med att rekrytera ny styrelseordförande.

Även Malmöbyrån Dynamic Dog ser en ökning på närmare 20 procent till drygt nio miljoner kronor i omsättning för perioden juli 2010-juni 2011. Förra veckan öppnade bolaget ett kontor i Karlskrona och enligt VD Björn Alexandersson hämmas planerna på nyrekryteringar främst av brist på specialkompetens.

För Good Old blev 2010 något av ett mellanår sedan Stockholmskontoret lagts ner. Omsättningen stannade på strax över tio miljoner kronor. Nu vittnar VD Tomas de Souza åter om god tillväxt och lönsamhet. Byrån sysselsätter i dag 17 personer och flyttar till våren in i Media Evolution City.

— Under hösten stöper vi om verksamheten för att utmana på de fält de traditionella reklambyrå verkar. Det innebär att vi jobbar mer med rådgivning och strategi men naturligtvis fortfarande med den digitala arenan som utgångspunkt, säger Tomas de Souza.

En mer tekniktung uppstickare i branschen är Pixelant, som med 13 anställda omsatte elva miljoner kronor i senaste bokslutet, för september 2009 till december 2010. Bolaget bildades som en avknoppning från dåvarande Datafant, numera Office IT-partner i Malmö.

— Finanskrisen innebar faktiskt ett uppsving för oss då kunderna blev mer mogna för de lösningar med öppen källkod som vi jobbar med. Nu planerar vi att växa vidare som partner till reklambyråer, säger en av Pixelants grundare Robert Lindh.

Sett till en fyraårsperiod har omsättningen för de tre förstnämnda byråerna mer än fördubblats, genomgående med positivt resultat.

— Jag är förvånad att inte fler spelare från Stockholm har försökt ta sig in på marknaden här nere, säger Kans Per Harrysson.

Joel Lyth

Än syns ingen hejd på tillväxten för Malmös digitala reklambyråer. Under första halvåret visar flera av webbspecialisterna omsättningsökningar på över […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.