fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tio nya kunder till ID Kommunikation

Vinden har på allvar vänt för ID Kommunikation i Malmö. Under första halvåret har tio nya kunder landats. Bland annat får byrån ansvar för stålleverantören Damstahls marknadsföring i Sverige.

— 2009 och 2010 var ett stort tapp, inte bara för oss utan för branschen som helhet. Det är stor skillnad nu, säger Lotte Hoflund, VD för ID Kommunikation.

Skånes Livsmedelsakademi, sängtillverkaren Hilding Anders, Training Regions och Swedavia, ägare av elva svenska flygplatser, är andra nya uppdrag.

Enligt Lotte Hoflund föll aldrig några kunder bort under lågkonjunkturen, de drog bara in på inköpen. Nu är det tillväxt som gäller igen och byrån håller på att nyrekrytera en kreatör.

— Redan förra hösten pratades det om att nu vänder det. Men det måste först vända för industriföretagen innan de lägger ut jobb externt, säger hon.

ID Kommunikation startades 1998 och har i dag 27 anställda. Grundaren Bengt Lundahl och tidigare VD Johan Fernö äger bolaget i sin helhet, sedan de för fyra år sedan köpte ut börsnoterade Sigma. I fjol låg byråintäkten på drygt 20 miljoner kronor.

Kristian Svensson

Vinden har på allvar vänt för ID Kommunikation i Malmö. Under första halvåret har tio nya kunder landats. Bland annat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.