måndag 9 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Öresundståg-gate

Det stormar kring danska tågoperatören DSB. Revisorer ser brister i redovisningen och förra veckan fick VD sparken. Samtidigt pågår en miljontvist med Skånetrafiken. Och allt handlar om Öresundstågen.

Misstankar har fattats om att DSB ska ha pumpat in danska skattepengar i driften av Öresundstågen i Sverige, skriver nyhetsbyrån Nytt från Öresund och hänvisar till danska medier.

På konkurrenten SJ är man inte glad. SJ snuvades på avtalet om Öresundstrafiken 2007 och överklagade beslutet eftersom man misstänkte att DSB Firsts kalkyl byggde på indirekt statlig subvention.

– Vi har ju kört trafiken och vet vad det kostar att få det gå runt. Vi tyckte då och tycker nu att det är konstigt att de kunde lägga ett bud som var 30 procent lägre än både vårt och Arrivas bud, säger SJ:s presschef Dag Rosander till NFÖ.

Det har också framkommit att DSB First tvistar med de svenska trafikhuvudmännen, med Skånetrafiken i spetsen, om ersättningen för att driva Öresundstrafiken. DSB menar att de fått extra kostnader, bland annat i samband med ombyggnaden av Malmö C.

– Vi från trafikhuvudmännen menar att det visste de redan om, så där kommer vi inte överens, säger Skånetrafikens presschef Ulrika Mebius till NFÖ. /Kristian Svensson

Det stormar kring danska tågoperatören DSB. Revisorer ser brister i redovisningen och förra veckan fick VD sparken. Samtidigt pågår en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.


  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.

  • Vägen till det “omöjliga”: lönsam tillväxt

    Många startups misslyckas för att de saknar ett marknadsbehov. Men det finns lösningar på problemet. Här listar riskkapitalisten Jan Dahlqvist några av stegen som leder till framgång.

  • God fortsättning!

    Hej alla Rapidusfans. Efter en välbehövlig julvila är vi igång igen med bevakning av Sveriges mest underbevakade näringsliv, sett i […]

  • Med sikte på ett nytt och bättre år

    Gott nytt år, alla kära läsare. Nu stänger vi 2024 som rent ut sagt blev ett skitår. Vi ser fram emot ett bättre 2025 där lägre räntor ger fler investeringar som sätter snurr på hjulen för oss alla.

  • Nyhetskrönika

    Det saknades inte dramatik i skånskt näringsliv under 2024. Mellby Gårds tvärvändning i försäljningen av Academedia till Roger Akelius tog nog priset. Här följer några av Rapidus höjdpunkter under det gångna året.

  • Den största utmaningen för startups

    Under tre säsonger med Rapidus podcast Lejonkulan har programledare Jan Dahlqvist intervjuat 45 startup-entreprenörer. Här är hans spaning av startup-bolagens största utmaning och misstag.