fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Konkurs för snabbväxande bemanningsbolag…

Finanskrisen har gallrat hårt bland regionens bemannings- och rekryteringsbolag. I Malmö har tidigare gasellföretaget Studentkraft tvingats i konkurs.

Studentkraft, som listats av Dagens Industri för sin snabba tillväxt, hade 2008 ökat omsättningen med 50-75 procent per år ett antal år på raken och expanderat till Stockholm och Göteborg. I kundlistan fanns bolag som Skanska, Philips och Försäkringskassan.

Men i slutet av 2008 tog det tvärstopp. Förutom att många av bolagets stora kunder drog ner på sina beställningar var det ett antal missade bemanningsavtal med större myndigheter som låg bakom problemen, menar Rickard Häll, grundare och VD.

— Vi var inställda på en tuffare konjunktur men räknade med att kunna satsa oss igenom den och ta marknadsandelar, säger han till Rapidus.

Istället samlades förlusterna tills bolaget i förra veckan tvingades i konkurs. In i det sista förhandlade ledningen med en större aktör i branschen om att ta över verksamheten, uppger Rickard Häll.

Nu letar konkursförvaltaren Ola Sellert på advokatbyrån Trägårdh & Falkeborn nya köpare till 11-mannabolaget, som omsatte 25,5 miljoner kronor från september 2008 till december 2009. Bolaget ägdes till 95 procent av Rickard Häll och Andante Holding.

Erik Olausson

Finanskrisen har gallrat hårt bland regionens bemannings- och rekryteringsbolag. I Malmö har tidigare gasellföretaget Studentkraft tvingats i konkurs. Studentkraft, som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • På nya jobb i näringslivet 

    Skånska bolag möblerar om i toppen. Bland annat har mjukvarujätten Netset fått en ny vd. Rapidus sammanfattar de senaste rekryteringsnyheterna i det skånska näringslivet. 

  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Från Northvolt till Danir

    Först byggde han upp Sigma Connectivity ur återstoden av det nedlagda Sony i Lund. Sedan var han ansvarig för att bygga upp Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Nu blir han vd för Dan Olofssons ägarbolag Danir.

  • Solid X vänder till förlust

    Tillväxttakten mattas för Solid X. Samtidigt blir lönsamheten alltmer ansträngd och resultatet föll under nollstrecket för året första nio månader. Och vd Filip Alexandersson tackar Dan Olofsson för sin kamp mot uthyrningslagen.

  • De köper ut Lisberg

    Executive search-byrån Lisberg köps ut av vd Eva Nielsen och kollegan Olle Olofsson från Dan Olofssons Pion Group som hellre kör vidare med eget varumärke inom chefsrekrytering.

  • Olofssons bolag står och stampar

    Årssiffrorna från Dan Olofssons koncern Danir vittnar om ett tufft konsultår 2024. Koncernen, som har växt år för år under lång tid stod, och stampade på samma nivå i fjol som året innan. – Det är konjunkturen helt enkelt, säger ordförande Johan Glennmo.