tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på ReadSoft, Ubiqo, Sund och Chempaq

Börsnoterade mjukvarubolaget ReadSoft i Helsingborg har utsett ny informationschef efter Jonna Opitz, som gick till Inwido-koncernen för några månader sedan. Jobbet övertas av Johan Holmqvist, senast på IBM (tidigare Telelogic) i Malmö. Johan Holmqvist börjar på ReadSoft den 1 december.

Medicinteknikbolaget Chempaq i Farum har ny VD. Michael Pålsson efterträds av Patrik Dahlén, senast VD för cancerdiagnostikjätten Dako. Chempaq har nyligen tecknat ett licensavtal med Philips om den senaste versionen av bolagets blodanalysapparat.

Anders Brandt, en av entreprenörerna bakom Ideonbolaget Microfluid, har gått in som delägare i Malmöbaserade Ubiqo som utvecklar internetbaserade säkerhetslösningar. Anders Brandt delar nu sin tid mellan de båda bolagen.

PR-byrån Trimedia/Sund Kommunikations Malmökontor har värvat Sofia Erichs från Malmöbrån Mannov som ny konsult inom marknads-PR. Trimedia/Sund Kommunikation är resultatet av Londonbaserade Trimedias uppköp i somras av Sund Kommunikation.

Rapidus

Börsnoterade mjukvarubolaget ReadSoft i Helsingborg har utsett ny informationschef efter Jonna Opitz, som gick till Inwido-koncernen för några månader sedan. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.