fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny delägare öppnar marknaden för PositionGreen…

Upphandlingsföretaget Opic går in som delägare i PositionGreen i Malmö. Med en omsättning på 45 miljoner kronor är Opic störst i Norden på tjänster som stöttar uppköpare och anbudsgivare, främst i offentlig sektor.

PositionGreen är ett webbaserat upphandlingsverktyg för miljövänliga tjänster och varor utvecklat av Minc-bolaget OMMH Scandinavia. Tjänsten ligger nu i ett eget bolag med samma namn, där Opic blir ägare till 20 procent. Resten av verksamheten ägs av OMMH som utvecklar olika typer av webbtjänster med fokus på små och medelstora företag.

Enligt OMMH:s och PositionGreens VD Ola Andersson är planen att koppla ihop de två bolagens system så att Opics kunder får tillgång till PositionGreen vid sidan av Opics övriga tjänster, exempelvis annonseringssidor där upphandlare kan meddela leverantörerna vad de söker.

— Men det är viktigt att betona att vi inte blir gifta med Opic genom det här avtalet. Vi kommer att kunna samarbeta med andra systemleverantörer, även Opics konkurrenter, säger Ola Andersson.

Tjänsten PositionGreen lanseras den 1 februari. Finansiering kommer bland annat från Innovationsbron genom ett konvertibellån, och planer finns på att ta in ytterligare kapital under våren.

Lisa Kirsebom

Upphandlingsföretaget Opic går in som delägare i PositionGreen i Malmö. Med en omsättning på 45 miljoner kronor är Opic störst […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.

  • Lundateknik för ellastbilar

    Lundabolaget Zemission vill lösa svårigheterna med elektrifiering av tunga lastbilar. I ett samarbete med fordonskomponenttillverkaren Alfdex i Landskrona förbereds serietillverkning av en komponent som ska öka räckvidden.

  • Klirr i kassan för Katam

    Ett år efter senaste nyemissionen har Katam Technologies fått in nytt kapital. Då skulle bolaget intensifiera försäljningen i Latinamerika av sin AI-tjänst för skogsbruk. Nu är planen en utvidgning till Sydostasien.