måndag 1 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Polaris ny huvudägare i friskolekoncern

Det danska riskkapitalbolaget Polaris Private Equity har köpt majoriteten av svenska Pysslingen, som driver ett 80-tal friskolor i Stockholmstrakten och Skåne. Polaris siktar på att inom fem år dubbla dagens omsättning till cirka två miljarder kronor.

Uppköpet skedde i all tysthet under sommarstiltjen och godkändes av Konkurrensverket i augusti. Säljare är en grupp privatinvesterare i Pysslingen, däribland bolagets VD Johan Göterfelt, finansmannen och konstsamlaren Gerard de Geer samt Michael Storåkers, VD för reklambyråkoncernen McCanns nordiska bolag.

Även i den nya styrelsen är det kändistätt. Förutom Thomas Berglund, tidigare VD för Securitas, tar bland andra förre socialdemokratiske justitieministern Thomas Bodström plats.

Pysslingen, som bland annat driver friskoleverksamhet i Lund, Hässleholm och Helsingborg, sysselsätter omkring 1.600 personer. Omsättningen 2008 slutade på 822 miljoner kronor.

Jan Dahlqvist, partner på Polaris, förklarar köpet med att en tidigare investering i det privata vårdbolaget Frösunda gett blodad tand.

— Vi har gjort oss bekanta med avreglerade industrier där det tidigare funnits monopol. Och bland friskolorna har Pysslingen det bästa ryktet bland kommunerna, säger han till Rapidus.

Polaris mål är nu att fördubbla omsättningen på fem år genom organisk tillväxt.

Investeringen blir den andra för Polaris Private Equitys tredje fond, som drog igång i mitten av våren med drygt tre miljarder kronor i kassan. Jan Dahlquist räknar med ytterligare en investering i Sverige eller Danmark inom de närmaste åtta månaderna.

Erik Olausson

Det danska riskkapitalbolaget Polaris Private Equity har köpt majoriteten av svenska Pysslingen, som driver ett 80-tal friskolor i Stockholmstrakten och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.


  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Filmindustrin i Lejonkulan

    Först blev han rockstjärna, sedan började han jobba med filmproduktion och världskända tv-serier. Nu driver han en startup som ska […]

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.