fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kristianstad + scouter = business

När det om drygt två år är dags för 30.000 scouter att delta i ett stort världsläger utanför Kristianstad, finns det stora chanser för företag i regionen att göra business.

Antalet sovplatser, matportioner och transporter som kommer att krävas är otroligt många. Men de mest basala sakerna är bara en del av allt som behövs för ett så stort arrangemang.

Näringslivsavdelningen i Kristianstads kommun har tagit fasta på ett vidare tänk kring lägret och arrangerade i morse företagarfrukost på temat ”Hur kommunens företag tjänar på ett av världens största arrangemang”.

I lokalen hade runt 120 personer samlats, och scoutdelegationen som var på plats gav en bild av hur stort lägret kommer att bli och bjöd på några exempel på vad som kan behövas runtomkring. De är också på jakt efter samarbetspartner som vill stötta lägret och scouterna – både med kompetens och pengar eller arbete.

Bland mötesdeltagarna vid frukostborden tycktes många fascinerade över att just Kristianstad ska stå värd för ett tio dagar långt läger med 30.000 scouter. Och att 40.000 personer beräknas besöka lägret såg ut att sätta många hjärnor i arbete över hur de kan dra nytta av World Scout Jamboree 2011.

Även om scouternas ledord för lägret är möten, natur och solidaritet, visar de tydligt att de vill göra business. Det kommer att bli många upphandlingar om varor och tjänster och helst ska det vara lokalt och närproducerat.

Många samtal började efter mötet och ett stort antal personer inom Kristianstads näringsliv gör sig redo. /W-KS

När det om drygt två år är dags för 30.000 scouter att delta i ett stort världsläger utanför Kristianstad, finns […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.