torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gatukontoret pressar på för lagändring om danskars P-böter

Rapidus avslöjande för två veckor sedan att Malmö Stad inte driver in P-böter när danskar ignorerar dem, bara för att Vägverket stoppar kommunen, ledde till en mediestorm. Nu gör gatukontoret ett nytt försök att få in böterna genom att kräva en ändring av lagen.

Ett möte med Vägverket är bestämt till april. Då ska Malmö Stad visa ett förslag för att snabbt få genom en lagändring så det rent juridiskt blir möjligt att genom inkasso driva in betalning av böter. Inte minst för att Köpenhamn gör så mot svenskar.

— Det rör sig om en enkel teknikalitet. Inte en grundlagsändring, säger Eva Svenning på Gatukontoret i Malmö.

Efter mediestormen tog Gatukontoret ny kontakt med Vägverket.

— Det är ju inte Vägverket som förlorar så mycket pengar, utan Malmö. Men först och främst handlar det om rättvisa: man ska behandla folk lika, säger Eva Svenning.

I en preliminär summering av 2005 har 7.000 utländska bilar fått parkeringsböter i Malmö – en ökning från 5.400 under 2004. Merparten av bilarna är danska. Men bara 600 utländska bilister betalade under 2005. Malmö Stad vill gärna hota med inkasso för de återstående 6.400 bilägarna, men blir hindrade av det överordnade Vägverket, som lägger riktlinjerna.

Problemets ökande omfattning gör också att Gatukontoret noga följer ett projekt vid den svensk-norska gränsen, där svenskarna försöker driva in P-böter från norska bilar omkring Strömstad.

— Erfarenheterna från det försöket ska vi diskutera med Vägverket i april, säger Eva Svenning.

Rapidus avslöjande för två veckor sedan att Malmö Stad inte driver in P-böter när danskar ignorerar dem, bara för att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.