För Köpenhamns Fondbörs och den nya alternativa aktiemarknadsplatsen First North är det en stor framgång att det imorgon offentliggörs ett noteringsprospekt för Aresa, som ska ta in 65 miljoner danska kronor. Prospektet betyder att många bolag som avvaktat utvecklingen på First North nu ser att det händer något. Hittills har nämligen bara ett företag, Deadline Games, noterats på listan och det har bara handlats aktier för runt 800.000 danska kronor.
First North startades av Köpenhamns Fondbörs den 12:e december 2005. Ansökan från Aresa är ett genombrott för den nya listan.
— För det fortsatta intresset är det mycket positivt. Jag hoppas och tror nu att vi når ett tiotal bolag i år, säger Jan Ovesen, VD på Köpenhamns Fondbörs till Rapidus.
— Vi är mycket glada för Aresas ansökan. Det är bra att kunna säga att vi har fördubblat antalet företag, säger Jan Ovesen med ett leende.
Belåtenheten beror också på att First North redan nu har en bredd.
— Vi har Deadline Games som är IT och Aresa som är bioteknik. Det är trevligt att ha bolag inom skilda områden. Det är också bra att de kommer in stegvis eftersom det tar tid att få marknadsplatsen att komma igång. Företagen och rådgivarna ska också vänja sig, säger Ovesen.
Aresa är känt för att ha uppfunnit genmodifierade växter, som kan spåra sprängämnen från landminor genom att byta färg från grönt till rött. HSH Gudme Corporate Finance ska sköta Aresas emission, där aktier för 8,5 miljoner danska kronor tecknats i förhand. Resten emitteras med förväntad första handelsdag på First North den 14:e februari 2006.
First North är ett nordiskt initiativ med syfte att skaffa kapital till mindre icke-noterade företag. First North öppnar i Sverige under 2006 och bygger på en vidareutveckling av aktielistan Nya Marknaden. Efterhand kommer marknadsplatsen också etableras i Finland.