lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Elektroniktillverkare köper gas från Malmö

Industrigasbolaget Air Liquide Gas, med huvudkontor i Malmö, ska leverera gas och gasutrustning till Norstel, som bland annat tillverkar elektronikkomponenter till bil- och telefonproduktion.

— Avtalet är värt en betydande summa och ett av de större vi signerade under 2005, säger försäljnings- och marknadsdirektören Lars Strandberg.

Exakt hur mycket ordern är värd vill Strandberg inte uppge. Under 2005 omsatte Air Liquide Gas, som är den svenska delen av Air Liquide-gruppen, 735 miljoner kronor. Företaget har runt 260 anställda, varav ett hundratal sitter i Malmö.

Till Norstel i Linköping ska Air Liquide Gas bland annat leverera gasen argon för rengöring av kiselkarbidskivor.

— Avtalet kan innebära någon projektanställning i samband med installationen hos Norstel, säger Lars Strandberg.

Air Liguide Gas har runt 50.000 kunder i Sverige inom bland annat kemi-, livsmedels- och elektronikbranscherna.

Industrigasbolaget Air Liquide Gas, med huvudkontor i Malmö, ska leverera gas och gasutrustning till Norstel, som bland annat tillverkar elektronikkomponenter […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.