Den danska riskkapitalfonden Norventum garanterar upp till åtta miljoner svenska kronor till det unga mobilteknikföretaget TerraNet på Ideon, i en nyemission som totalt ska ge 10-15 miljoner.
— Vi är lead investor och nu hjälper vi bolaget att hitta andra investerare. Pengarna ska användas över ett par års tid, säger Jørgen Gransøe från Norventum.
TerraNet bildades 2004 och har utvecklat en mobilteknik som gör det möjligt att ringa även där det inte finns etablerade mobilnät. Varje mobiltelefon från TerraNet fungerar nämligen både som mottagare och sändare av signalen, vilket innebär att nätet i praktiken byggs upp av de mobiltelefoner som ingår i nätverket, så kallad mesh-teknik.
— Räckvidden är fem kilometer från punkt till punkt, men för varje ny TerraNet-telefon kan signalen gå ytterligare fem kilometer, säger VD Anders Carlius på TerraNet.
Tekniken riktar sig både till företags- och campusområden, där anställda eller studerande kan ringa gratis mellan varandras telefoner med den nya tekniken. Även länder i tredje världen där det saknas ordentligt utbyggd mobilinfrastruktur är intressanta för TerraNet.
Redan innan tekniken fått bred spridning kan den också användas för att göra Internettelefoni som Skype trådlös. En USB-enhet med TerraNets lösning sätts i datorn och kommunicerar sedan med en TerraNet-telefon på ett avstånd upp till fem kilometer.
— Vi är klara för en marknadslansering av vår första produkt under 2006, rent tekniskt. En ren TerraNet-telefon med en USB-enhet att koppla till datorn får ett pris kring 400 kronor, säger Anders Carlius.
På sikt hoppas TerraNet också få bygga in tekniken i vanliga mobiltelefoner.
Norventum får en ägarandel kring 20 procent efter emissionen. I dagsläget ägs bolaget till ca 90 procent av Anders Carlius, tidigare produktchef och projektledare på IT-företaget SwitchCore, och Gunilla Savring, tidigare informationschef på Precise Biometrics och SwitchCore.