lördag 5 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tuffare än väntat efter Trial Form Supports förvärv

Kontraktsforskningsbolaget TFS Trial Form Support i Helsingborg skruvar ned vinstprognosen för 2006. Vid förra årets köp av konkurrenten Clinical Data Care i Lund var målet att redovisa en tvåsiffrig marginal under 2006, men nu tonar VD Daniel Spasic ned ambitionerna. Samtidigt byter han ståndpunkt och ser riskkapital som en möjlig väg för fortsatt expansion.

— Vi har en budget som säger åtta procent i nettovinst under 2006, bruttovinsten blir tvåsiffrig. Vid förvärvet hade vi hoppats på en tvåsiffrig nettovinst, säger Daniel Spasic till Rapidus.

Det blev dyrare än väntat att få det förlustdrabbade Clinical Data Care, CDC på fötter. I höstas sades fem personer upp och i samband med att TFS snart flyttar till Lund och bildar ett gemensamt kontor med CDC tas ytterligare femton tjänster bort från koncernen. Under innevarande år budgeteras en mindre vinst för verksamheten i CDC.

— Under andra halvåret 2005 sänkte vi kostnaderna i CDC med en halv miljon i månaden, säger Daniel Spasic.

Detta påverkar dock inte bolagets planer på att bli ett av Europas största företag inom kontraktsforskning. Om fem år ska TFS ha 500 anställda och omsätta runt en halv miljard kronor. Två nya förvärv är budgeterade och nu öppnar Daniel Spasic dörren för riskkapital.

— Vi vill gå in ytterligare i Frankrike, Tyskland och BeNeLux. Där kommer vi troligen växa med förvärv, medan expansionen österut sker organiskt. Jag har varit en ganska stor motståndare till riskkapital i konsultbranschen, men idag kan jag se en funktion om man vill göra några snabba förvärv, växa och sedan göra en exit inom tre till fyra år. Där är riskkapitalet en katalysator för värdeökningen.

TFS, som ägs av Daniel Spasic, planerar omsätta 185 miljoner kronor innevarande år och flyttar senast i april sitt Europakontor från Helsingborg till Lund. Koncernen har även verksamhet i bland annat England, Spanien, Italien och Ryssland.

Kontraktsforskningsbolaget TFS Trial Form Support i Helsingborg skruvar ned vinstprognosen för 2006. Vid förra årets köp av konkurrenten Clinical Data […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.