torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Affärsänglar säkrar biometriprojekt hos Ideonbolag

Biometriföretaget ID-Catch på Ideon i Lund har blivit finansierade till och med februari nästa år. Under hösten har tre affärsänglar från Göteborg och Stockholm investerat en miljon kronor i bolaget, som utvecklar säkerhetslösningar med fingeravtrycksläsare.

— Nu tittar vi på att ta in ytterligare tre till fem miljoner kronor för att bli färdiga med teknologin och kunna visa upp fungerande produkter. Efter februari räknar vi med att få in en ny privat investering och senare under våren har vi planer på notering på en småbolagslista. Det kan bli lättare att få fortsatt finansiering då, säger VD Roy Martinsson.

Under hösten har ID-Catch börjat samarbeta med Tenfold Technologies, också beläget på Ideon. Tenfold utvecklar mjukvara i form av krypteringsalgoritmer till företaget och senast i mars ska ID-Catch presentera färdiga enheter av sitt datachip. En fingeravtrycksläsare kopplas till chipet i säkerhetslösningarna, som kan användas för kontroll av åtkomst till datorer och byggnader. Jämfört med ett annat biometribolag på Ideon, Precise Biometrics, gör ID-Catch även mindre system för privatpersoner.

— Det avtal med en kinesisk partner om att leverera mjukvara och komponenter, som vi ingick i våras, har skjutits på framtiden. I veckorna skrev vi dock ett nytt avsiktsavtal om att leverera chipet till en kinesisk datortillverkare, säger Roy Martinsson.

ID-Catch har intentionsavtal med totalt fyra elektroniktillverkare i Asien. Företaget startades i maj 2004 och har två anställda.

Biometriföretaget ID-Catch på Ideon i Lund har blivit finansierade till och med februari nästa år. Under hösten har tre affärsänglar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.