Securitas Larmcentral lanserar i nästa månad en övervakningskamera som kan larma om allt från inbrott och plötsliga temperaturförändringar till strömavbrott. Målgruppen är främst privatmarknaden, men även mindre kontor. Lösningen är utvecklad av dansk-svenska CellPoint, där IT-profilen Michael Mathiesen är VD, och bygger på hårdvara från Nokia.
— Första året är vår försiktiga bedömning att vi säljer 1.000-3.000 enheter. Lösningen passar för lägenheter, sommarstugor och kolonilotter. Vi har också mött stort intresse från husvagnsägare, säger Olle Lindskog, regionchef på Securitas i Malmö.
Larmcentralen i Malmö ansvarar för hanteringen av alla larm som kommer via den nya lösningen, kallat PhotoAlarm. Tanken är att kunderna i första hand ska hantera larmen själva, genom att de skickas till en mobiltelefon tillsammans med en bild. Först när kunden väljer att skicka vidare larmet eller inte kan ta emot meddelandet, hamnar det i larmcentralen.
Larmet aktiveras och stängs av genom uppringning från en mobiltelefon. Via webben kan kunderna själva styra larmkedjan, det vill säga till vilka telefoner som larm och bilder ska skickas och i vilka situationer som väktare ska skickas ut. Priset för utrustningen blir drygt 3.000 kronor (inklusive moms) och månadsavgiften för tjänsten cirka 200 kronor.