lördag 5 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Datordesigner från Malmö får engelska fotbollskunder…

Malmöföretaget Notebook Design ska leverera specialtillverkade lock för bärbara datorer till ett antal brittiska fotbollsklubbar. Affären bedöms vara värd runt tolv miljoner kronor för bolaget, som hade sin kommersiella start i februari.

— Vi pratar med totalt 24 klubbar i Storbritannien. Några som redan är klara är Tottenham, Blackburn Rovers och Celtic, säger VD Alexis Aminoff.

Notebook Design ska formge locken med klubbarnas färger och emblem. Tillverkningen sker sedan på kontrakt och locken skickas till en datortillverkare som slutmonterar och levererar datorerna till klubbarna. I många fall är slutkunden en hängiven supporter.

Trots affären når företaget inte sitt mål att sälja 17.000 lock, värda 8,5 miljoner kronor, under 2005. Men Aminoff, som har ett förflutet i bildskärmsbolaget MultiQ, menar att omsättningen och orderstocken tillsammans kommer att ligga nära den siffran vid årets slut.

— Vi kommer inte hinna fakturera så många lock vi tänkt och därmed inte heller visa vinst eller ett positivt kassaflöde för året.

Malmöföretaget Notebook Design ska leverera specialtillverkade lock för bärbara datorer till ett antal brittiska fotbollsklubbar. Affären bedöms vara värd runt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.