fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånskt spritbolag i konkurs – jobb försvinner i Malmö och Helsingborg

Swedish Liquor Company i Malmö går i konkurs efter en tids turbulens i bolaget. Beslutet fattades slutligen av Malmö tingsrätt på företagets egen begäran, men redan tidigare hade två fordringsägare begärt bolaget i konkurs. De tretton anställda i koncernen är uppsagda eller kommer att få beskedet inom kort.

— Det tar ett antal dagar innan man kan få ett grepp om vad som hänt och vad som ska göras. Förlusten för 2005 ser ut att ligga runt tolv miljoner kronor, men hur stora skulderna är vet jag inte idag, säger konkursförvaltaren Carl Gustaf Trägårdh till Rapidus.

Swedish Liquor Company startades 2002 av Gustaf Andersson med affärsidén att sälja smaksatt sprit. Under 2004 köptes H2 Production i Helsingborg och företaget började sälja även mineral- och källvatten. Ett annat dotterbolag, Wet Willies Europe var en barkedja som i början av 2005 hade franchisetagare i bland annat London och Paris.

Vid den tidpunkten fanns fortfarande planer på en notering av Swedish Liquor Company på NGM-listan. Noteringsprocessen avbröts bland annat efter turbulens kring bolagets VD Gustaf Andersson, som tidigare dömts för ekobrott. I september lämnade Andersson både styrelsen och bolagsledningen. Ny VD blev Göran Bauge.

— Affärerna har inte fungerat. Resultatet har varit negativt, men jag vill inte lämna några ytterligare kommentarer. Nu bestämmer konkursförvaltaren vad som händer med bolaget, säger Göran Bauge.

Swedish Liquor Company i Malmö går i konkurs efter en tids turbulens i bolaget. Beslutet fattades slutligen av Malmö tingsrätt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.