torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundaföretag köper patent för cancerbehandling

Medicinteknikföretaget Aditus Medical i Lund köper ett patent som kombinerar strålningsterapi med bolagets teknik för elektroporation av celler. Lundaprofessorn Bertil Persson har utvecklat den patentskyddade tekniken, som kan användas till cancerbehandling. Aditus Medical säljer sedan tidigare apparaten CythorLab, som ger elektropulser för att tillfälligt öppna cellmembran så läkemedel kan föras in.

— I en cancersvulst ger man eventuellt cytostatika först, sedan elektropulser för att öppna cellmembranen och till sist strålbehandling. Genom att kombinera den traditionella cancerbehandlingen med elektroporation får man betydligt bättre verkan av strålningsterapin eller kan dra ner på strålningsdosen och behålla den ursprungliga verkan, säger VD Anders Johnsson.

Kostnaden för patentet vill Johnsson inte uppge, men den ryms inom de tre miljoner kronor som ägarna, Malmöhus Invest och Øresund Healthcare Capital, sköt till i våras. Köpet ska stärka produktportföljen i företagets jakt på kunder och samarbetspartners för kliniska studier.

— Nu ska vi börja marknadsföra vår teknologi, främst i USA och Japan. Köpet av patentet ligger i linje med vår nya strategi att licensiera in nya teknologier för att nå marknaden med ett bredare sortiment, säger Anders Johnsson.

Aditus Medical startades 1997 av personer med bakgrund vid Lunds universitet och inom medicinteknikbranschen. Bolagets VD är ensam anställd, men ytterligare ett tiotal personer arbetar i olika omfattning i företaget.

Medicinteknikföretaget Aditus Medical i Lund köper ett patent som kombinerar strålningsterapi med bolagets teknik för elektroporation av celler. Lundaprofessorn Bertil […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.