Bioteknikföretaget BioLocus i Hørsholm får under september ett kapitaltillskott på 1,25 miljoner danska kronor. Pengarna finansierar bolaget till utgången av 2006, då företaget planerar att ha lanserat sin produkt, ett enzym som håller båtskrov rena från organismer och alger.
— DTU Innovation kommer in med lite kapital igen, 500.000 kronor, plus att våra privata investerare skjuter till 750.000 kronor, säger Knud Allerman, VD på BioLocus.
Företaget letar nu efter en färgtillverkare att sluta avtal med om att blanda enzymet i färg till fritidsbåtar. BioLocus produkt förstör det naturliga lim som vattenlevande organismer använder för att fästa på ytor. Om exempelvis ett båtskrov blir belagt, flyter båten trögare med större bränsleåtgång som följd. Enligt Knud Allerman är enzymet ofarligt för levande varelser till skillnad från många av de ämnen som stryks på skrov idag.
— Vi ska lansera produkten i Sverige och Danmark före nästa båtsäsong, som börjar i april-maj. Sedan hoppas vi kunna knyta en större investerare till oss, säger Allerman.
Fritidsbåtar målas oftast en gång om året. På sikt ska enzymet utvecklas till att hålla flera säsonger och därmed även kunna användas på båtar i yrkestrafik. BioLocus tittar också på möjligheten att impregnera fisknät som används för att avgränsa fiskodlingar med ämnet. Idag används där koppar för att hålla organismer borta, vilket kan skada miljön.
Biolocus startades 1999 och ägs av uppfinnaren av enzymet, Ib Schneider, samt Knud Allerman, DTU Innovation och ett antal privata investerare.