torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gastrotech Pharma söker extra kapital inför planerad börsnotering

Forskningsföretaget Gastrotech Pharma i Köpenhamn är ute på en ny finansieringsrunda. Bolaget söker mellan tre och sex miljoner euro för att föra de kliniska studierna av sina peptidhormoner mot tjocktarmskatarr och för aptitretning fram till en ny storfinansiering. Inom det närmaste året planeras en börsnotering eller ett större riskkapitaltillskott.

— Vi är igång med att leta kapital. Hittills har Nordic Biotech finansierat oss ensamma, men nu är det dags att ta in pengar från en ny part, säger Hans T. Schambye, VD för Gastrotech Pharma.

Nuvarande kassa räcker till och med första kvartalet 2006. Diskussioner med drygt tio riskkapitalbolag har inletts och Schambye tar gärna emot utomskandinaviska pengar.

— Samtidigt förbereder vi oss för en börsintroduktion, vi ska vara beredda om möjligheten ges. Börsen i Köpenhamn har i princip varit stängd i fyra år, men nu är det en väldigt positiv känsla efter TopoTargets notering, säger Hans T. Schambye.

Han ser en introduktion på Londonbörsens AIM-lista eller sammangående med andra företag som alternativa lösningar.

Det planerade större pengatillskottet under nästa år ska användas till fortsatta studier av produkterna i portföljen, men möjligheten att köpa nya projekt ska också utvärderas.

Gastrotech Pharma har idag fyra anställda och utför sin forskning på kontrakt. Företaget startades 2003 och ägs till största delen av det danska riskkapitalbolaget Nordic Biotech.

Forskningsföretaget Gastrotech Pharma i Köpenhamn är ute på en ny finansieringsrunda. Bolaget söker mellan tre och sex miljoner euro för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.