Det lilla Lundaföretaget ShopSetup ligger bakom tekniken till den internetsajt som Swedish Match nyligen lanserat för att sälja snus till personer utanför Sverige. ShopSetup inledde diskussioner med snusjätten för ett år sedan och har sedan dess gjort anpassningar i sin egenutvecklade plattform. Exakt vad Lundabolaget har fått betalt för uppdraget är inte känt.
— Ekonomiskt är det här en betydande affär för oss, men framförallt är det viktigt att vi nu börjat arbeta med ett storbolag. Tidigare har vi främst haft kunder bland mindre och medelstora företag, säger ShopSetups VD Torbjörn Ekberg.
Framöver ska ShopSetup sköta underhållet av plattformen åt Swedish Match och kommer även få i uppdrag att göra olika uppdateringar och förändringar.
Affären med Swedish Match och ett antal andra uppdrag har fått ShopSetup att fundera på nyanställningar. I dagsläget har bolaget tre anställda, men ytterligare personal lär behövas framöver. Någon enstaka ska rekryteras inom kort och på längre sikt tror Torbjörn Ekberg att företaget kan ha 7-10 anställda.
ShopSetup drog igång sin verksamhet under 2000 efter två år av förberedande produktutveckling. De tuffa förutsättningar som drabbade branschen fick bolaget att minska antalet anställda från fyra till två under de första åren innan kundtillströmningen började ta fart. Bolaget ägs av ledningen och en grupp privatpersoner, bland andra förre SAF-ordföranden Ulf Laurin, som också är styrelseordförande.