Köpenhamnsbaserade Osteologix, tidigare Nordic Bone, letar nu aktivt efter en samarbetspartner på den amerikanska marknaden. Bolaget har de senaste månaderna kontaktat de större läkemedelsbolagen och ett stort antal riskkapitalbolag i USA.
— Vi är inne i diskussioner kring vår finansiering, men inget är klart ännu. För att nå till fas III-studier och genomföra dessa krävs en samarbetspartner. Vårt kapital räcker till mitten av nästa år, säger Stephan Christgau, operativ chef på Osteologix.
Företagets läkemedel mot benskörhet, som både bygger på att öka den naturliga benuppbyggnaden och minska nedbrytningen, är i dagsläget inne i fas I-studier. De första resultaten väntas i augusti. Fas II ska inledas under nästa år och kommer delvis att bedrivas i USA.
I samband med att bolaget får resultaten från fas I tas de inledande kontakterna med det amerikanska läkemedelsverket FDA. Därför förstärker nu Osteologix sin amerikanska inriktning på styrelsen genom att ta in Indevus Pharmaceuticals forskningschef Bobby Sanders. I slutet av 2004 anställde Osteologix amerikanen Chuck Casamento som ny VD och öppnade kontor i San Francisco.
— Att vi får in Bobby Sanders är ett viktigt steg för vår approach i USA. Och det sannolika är att vi kommer ta in ännu fler amerikaner i styrelsen framöver. Vilka det blir beror mycket på hur vår finansiering kommer lösas, säger Stephan Christgau.
Osteologix, som bytte namn från Nordic Bone i slutet av förra året, är helägt av riskkapitalbolaget Nordic Biotech. Företaget finns i forskarparken Symbion.