IT-bolaget Densitet i Karlskrona startar ett utvecklingskontor i Öresundsregionen. Företaget utvecklar nyttoprodukter för mobil kommunikation och räknar med att nyanställa ett tiotal personer under året. Till hösten ska det nya kontoret vara etablerat, troligen på Ideon i Lund.
— Vi etablerar oss i regionen dels för att där finns många investerare som förstår vår affärsidé men även för att Lund och Malmö har ett stort utbud av ingenjörer att anställa och andra företag vi kan jobba med, säger Densitets VD Eduardo Ibacache.
På kontoret ska bland annat Densitets produkt SecurePhone utvecklas. Konceptet ger möjlighet för företag och myndigheter att kontrollera hur mobiltelefoner används inom vissa områden, exempelvis fabriksanläggningar. En mjukvara installeras i telefonen för att till exempel stänga av kamerafunktionen eller begränsa möjligheten att ringa.
Densitet startade år 2000, har i dag cirka 15 anställda och räknar med att omsätta tio miljoner kronor under 2005. Enligt Eduardo Ibacache är kundförfrågningarna fler än bolaget hinner hantera och bolaget letar därför efter en extern finansiär för att kunna expandera.
Företagets huvudprodukt är en mjukvaruplattform för att bland annat skicka reklam och påminnelser till mobiltelefoner. Landstinget i Blekinge använder mjukvaran för att skicka SMS om kommande läkarbesök.