Danska TDC köper den svenska systemintegratören Dotcom Solutions med kontor i bland annat Malmö, Kristianstad och Karlskrona. Säljare är 3i Group och TietoEnator, som äger 48 procent vardera, och priset för affären uppgår till 242 miljoner danska kronor. Resten av Dotcom ägs av personalen genom ett incitamentsprogram som drogs igång under 2001. TDC har även lagt ett bud på dessa aktier. Uppköpet kommer i spåren av att TDC förvärvade konkurrenten Song, som sedan 2003 haft ett samarbetsavtal med Dotcom.
— Samarbetsavtalet med Song har spelat in, men den avgörande faktorn till att TDC valt att köpa Dotcom är vår inriktning och position på marknaden, säger Kjell Westerback, marknads- och informationschef på Dotcom.
Dotcom säljer kommunikationsplattformar för data, tal och bild och har 600 anställda på 30 orter i Sverige. På kontoren i Malmö, Kristianstad och Karlskrona finns omkring 30 anställda. Företaget omsätter omkring 900 miljoner svenska kronor och bolagets IP-telefoniverksamhet är i snabb tillväxt.
TDC har sedan tidigare uppgett att man varit intresserat av att köpa bolag med inkriktning mot systemintegration och för ett halvår sedan gjorde man ett liknande förvärv i Danmark när NetDesign köptes för 350 miljoner danska kronor.