Industrifondens investeringar i skånska bolag minskade förra året med cirka tio miljoner kronor. Under 2004 investerades 44,5 miljoner i elva skånska bolag, jämfört med 55 miljoner under 2003. Det visar statistik som Industrifonden tagit fram åt Rapidus. Life science är den bransch som dominerar de skånska investeringarna med cirka 30 av de 44,5 miljonerna.
Hela nedgången förklaras med att nyinvesteringarna i skånska bolag minskade drastiskt under 2004, då knappt tio miljoner satsades i de nya portföljbolagen Scalado och Medtentia. Under 2003 gjorde Industrifonden nyinvesteringar på sammanlagt 35 miljoner kronor i skånska bolag.
— Dels har inflödet av nya idéer minskat under 2004, dels har entreprenörerna blivit försiktigare. Många försöker klara överlevnaden på andra sätt och tycker inte det är värt mödan att söka riskkapital, säger Lars Persson vid Industrifondens Malmökontor och ansvarig för investeringar inom life science i Skåne.
Kravet på att alltid gå in i bolag tillsammans med någon annan finansiär har bidragit till att andelen nyinvesteringar gått ner. Däremot har följdinvesteringarna i befintliga bolag ökat.
— Det har varit problem att få andra investerare att ta beslut. De pengar som finns går oftast till projekt i senare skeden. Att följdinvesteringarna ökat beror på att där finns en etablerad struktur med syndikeringspartner.
För innevarande år tror Lars Persson på en ökad investeringstakt, även om det sannolikt inte blir någon kraftig förändring. Hittills i år har Industrifonden redan investerat i två nya företag i Skåne – Ultrazonix och SpectraCure.
— Det känns att det börjar lyfta, men från en låg nivå. Övriga aktörer är mer aktiva genom att de tittar på projekt nere i Skåne. Att exempelvis Karolinska Development börjar aktivera sig här är väldigt bra. Men branschen lider fortfarande av problematiken hur lönsamma exits ska kunna genomföras, säger Lars Persson.