fredag 9 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Läkemedelsbolagen målet för AnaMars nya blodtest

Forskningsbolaget AnaMar Medical, med huvudkontor i Göteborg och forskningen i Lund, har lanserat en ny version av sitt blodtest COMP ELISA som används i forskning och behandling av reumatiska sjukdomar. Hittills har närmare 15.000 tester gjorts med det nya kitet. Det kommande året räknar VD Owe Gårlin med betydligt större försäljning. Han uppger att potentialen är ”enorm” och att den nya produkten på sikt kommer att ha stor ekonomisk betydelse för AnaMar, även om han ännu inte vill uppge några siffror.

Båda COMP-varianterna bygger på användningen av en biomarkör upptäckt av AnaMar, som detekterar nedbrytningsprodukter av brosk. Biomarkörer är biologiska faktorer i kroppen som genom sin variation visar exempelvis effekten av en läkemedelsbehandling.

Det nylanserade testet är utvecklat för blod från djur och ska främst användas vid läkemedelsutveckling. Det första COMP-testet är framtaget för människoblod. Även det används vid forskning, men dessutom av läkare som vill utvärdera effekten av en behandling.

Vid sidan av produktförsäljningen arbetar AnaMar med egna läkemedelsprojekt. Målet är att utveckla läkemedelskandidater inom reumatismområdet och samtidigt finna biomarkörer som visar effekten av medlen. Tidigare har företaget uppgivit att man hoppas kunna licensiera ut sin första egna kandidat under 2005, men den planen har skjutits något framåt. Nu är AnaMars mål att vid årsskiftet 2006/2007 ha slutit två licensavtal, och kommit så långt med produktförsäljningen att företaget är redo för en börsnotering.

AnaMars största ägare är företagsgruppen Alestra, riskkapitalbolaget LinkMed samt grundarna Jan Hed, Dick Heinegård och Tore Saxne.

Forskningsbolaget AnaMar Medical, med huvudkontor i Göteborg och forskningen i Lund, har lanserat en ny version av sitt blodtest COMP […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.