söndag 29 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tio kommuner öppnar Näringslivets Hus i Helsingborg

I dagarna öppnar Näringslivets Hus Nordväst i anslutning till Campus Helsingborg. Det blir en samlingspunkt för offentliga och privata aktörer som arbetar med stöd till näringslivet i de tio nordvästskånska kommunerna inom samarbetsorganet Nosam. Även Region Skåne backar upp initiativet.

— Syftet med Näringslivets Hus Nordväst är att samla alla aktörer så att näringslivet kan komma hit och slussas till rätt expert, säger Sofia Gartman på Helsingborgs stad och projektledare för Näringslivets Hus.

Sofia Gartman är civilekonom och har nyligen flyttat hem till Helsingborg igen efter sju års arbete i den stora teknikparken Sophia Antipolis utanför Nice, där hon startat och arbetat för olika IT-bolag.

Bland de aktörer som finns på plats från start i Näringslivets Hus är Innovation Skåne, Almi Företagspartner Skåne och Öresundsutveckling. Fler kommer till med tiden i takt med erfarenheterna från näringslivets förfrågningar.

I dagarna öppnar Näringslivets Hus Nordväst i anslutning till Campus Helsingborg. Det blir en samlingspunkt för offentliga och privata aktörer […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.