Den Lundabaserade IT-koncernen Consafe Logistics, som säljer egenutvecklade logistiksystem, jagar förvärvsobjekt. Ett första uppköp beräknas vara i hamn senast inom sex månader, enligt Per Edlund, VD för majoritetsägaren Consafe IT.
— Det finns olika scenarier. Dels jobbar vi vidare med befintliga produkter och tittar på konkurrenter som vi kan förvärva, dels ser vi på möjligheterna till kompletterande förvärv av andra tekniklösningar inom logistik. Det behöver inte vara färdiga bolag, utan kan vara bolag i uppstartsfas, så länge det rör logistik, säger Per Edlund.
Jakten på förvärv har blivit aktuell sedan sammanslagningen av MA-System Control i Lund och ABB:s logistikverksamhet i Malmö till Consafe Logistics har blivit klar. Den nybildade logistikkoncernen har också haft stora marknadsframgångar på senare tid och behöver växa genom förvärv för att klara att hantera en fortsatt stark orderingång.
— Vi får nya order varje vecka och orderboken är full. Vi växer organiskt, men tittar också på andra sätt att hantera det här, säger Per Edlund.
Bland annat finns en geografisk expansion med i förvärvsplanerna. Där är Holland och Belgien särskilt intressanta, men även länderna i Östeuropa.
Consafe Logistics ägs av affärsmannen Christer Ericssons JCE Group via holdingbolaget Consafe IT, som investerar inom IT, telekom och logistik.