torsdag 12 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

IT-systemet hindrar ändrade priser på Öresundsbron – nu byggs det om

Det är inte bara Öresundsbrons ledning som varit motståndare till sänkta bropriser – dessutom har IT-systemet begränsat möjligheterna att justera priset, uppger VD Sven Landelius för Rapidus. Därför ska IT-systemet byggas om under året.

— Det finns begränsningar när det gäller att ändra på produktstrukturen. Det får vi avhjälpt nu, säger Sven Landelius.

Bland annat har brokonsortiet inte kunnat följa upp kundernas resande på ett tillräckligt bra sätt, som underlag för prisdiskussionerna. Närmare än så vill Landelius inte gå in på problemen eller hur de påverkat rabattsystemens utformning, men inför nästa år ges alltså nya möjligheter när priserna sätts. Arbetet med 2006 års priser inleds vid brokonsortiets styrelsemöte i april-maj.

— Det är en lärdom från Öresundsbron att mycket går att förbättra när det gäller teknik och övervakning av trafiken. Inför 2006 kan vi ta ett par steg till mot förenklingar, med färre och tydligare produkter, säger Sven Landelius.

Däremot är det inte aktuellt med några generella prissänkningar. Kundgruppen som betalar det höga kontantpriset 285 svenska kronor är allt för viktig för konsortiets intäkter. De står för 32 procent av resorna över bron, men 48 procent av intäkterna.

— Vi måste hitta den prissättning för olika delar av marknaden som ger oss maximala intäkter, säger Landelius.

Ett fast lågt pris för alla ger lägre intäkter, enligt konsortiet. Det skulle innebära att snittpriset för pendlare och övrig regelbunden regiontrafik måste höjas i stället.

— Men ser vi att ett sänkt pris för något segment ger oss större intäkter, så är det vår skyldighet att sänka priset, säger Sven Landelius.

Det är inte bara Öresundsbrons ledning som varit motståndare till sänkta bropriser – dessutom har IT-systemet begränsat möjligheterna att justera […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    ,
    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Malmöandan firas med kvartersfest

    Imorgon är det dags för Summer Block Party på det gamla Kockumsområdet. Flera företag och organisationer, som Wihlborgs, Duni Group och Oatly, deltar och tanken är att visa upp Malmö som kunskapsstad.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.