torsdag 8 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rune Bengtsson: ”Vem tar ansvar för att kalkylen går ihop?”

Jag är så glad att jag har flyttat från Malmö kommun. Det finns ett antal frågor som ni redan har berört som måste upp till diskussion.

Vad jag har förstått så var Kiel beredda att lägga ca 10 miljoner. Vad bygger deras kalkyl på? De måste ha information som inte Malmö har.

Vem tar ansvar för att kalkylen går ihop? När kalaset är över måste man utvärdera och då vill jag som medborgare att någon tar ansvar för satsningen. Så fungerar det i ett företag, förutom i MKB…

Jag har själv haft barn i Malmö kommun, på dagis med 30 barn och bara två anställda. Alla som har barn vet hur svårt det är med endast ett barn omkring sig. Kan Ilmar se dessa föräldrar i ögonen och påstå att America’s Cup-satsningen kommer att lösa dessa problem?

Det finns områden i Malmö som är på väg att bilda sin egen stat. Jag tänker mest på Rosengård. Dessa miljoner skulle kunna skapa arbetstillfällen och säkerhet för dessa människor och det kommer att betala sig i framtiden.

Eftersom jag själv varit med på liknande evenemang så vet jag vad det innebär. Ilmar och de andra beslutsfattarna får fina middagar, VIP-status, möte med viktiga näringslivsmänniskor, får säkert åka på studieresa till finalen, fina hotell etc. De är värda detta, om de lyckas få kalkylen att gå ihop. Annars tycker jag att de ska ha samhällstjänst i skolan på Rosengård, så de verkligen inser vad de bör lägga sin tid på.

Som ni märker har jag tänkt länge på detta och är faktiskt smått förbannad, eftersom min son blev offer för en misshandel på grund av för lite personal på skolan och det är mycket otäckt. Jag hoppas att Malmöinvånarna tar sig tid att verkligen tänka igenom detta och ställa de ansvariga mot väggen. Upp till strid!

Rune Bengtsson

rune_bengtsson@hotmail.com

Jag är så glad att jag har flyttat från Malmö kommun. Det finns ett antal frågor som ni redan har […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.