IT-konsultbolaget Axcess med kontor i Lyngby och Århus är på väg att göra sitt starkaste år sedan starten år 2000. Antalet medarbetare växer snabbt och omsättningen för räkenskapsåret 2004/05 (juli-juni) är på väg mot 100 miljoner danska kronor, enligt bolagets VD och grundare Stig Abildsø. I fjol omsatte Axcess 75 miljoner kronor. Under samma period väntas resultatet före skatt stiga från drygt fem till åtta miljoner. Lyftet kommer delvis från företagets IP-telefoniverksamhet, som växer kraftigt.
— För vår del har detta affärsområde vuxit från en marginell del av verksamheten till omkring 20 procent i år. Och framöver ser vi en stor potential inom IP-telefoni. Många har avvaktat hittills men nu vill företagen investera i lösningar som hanterar både IP- och traditionell telefoni, säger Stig Abildsø.
Axcess är inriktat på fyra områden: multiservicenätverk (datahantering i olika nätverk), säkerhet, virtuella applikationer (IP-telefoni och videokonferenser) och service. Företaget har sedan starten vuxit från två till 50 personer och söker för tillfället mer personal.
Stig Abildsø låg bakom nätverksföretaget FDC som 1998 såldes till norska Merkantildata. Nu äger han 80 procent av aktierna i Axcess och har inga planer på att minska sitt innehav eller ta sitt bolag till börsen. De resterande 20 procenten ägs av personalen. Företaget har omkring 400 kunder och enligt egna beräkningar totalt tio procent av den danska marknaden inom sina områden. De stora konkurrenterna är TDC och IBM.