Mjukvarubolaget Exsto i Lund släpper en trådlös version av sin presentationsprodukt BarView. Produkten, som består av ett datorprogram och en streckkodsläsare, används för att underlätta presentationer med exempelvis PowerPoint och ska styras med hjälp av Bluetooth. Denna vecka inleds en reklamkampanj på snabbtågen Arlanda Express i Stockholm, där Exsto bedömer att ett stort antal potentiella kunder rör sig.
— Vi har gjort en trettio sekunders reklamfilm som ska sändas på bildskärmarna i tågen och som visar fördelarna med vår produkt. Förhoppningsvis får det här fart på försäljningen, säger Exstos grundare Pierre Palm.
BarView har tagits fram som ett hjälpmedel till personer som gör presentationer av olika slag. Mjukvaran omvandlar bilder och filer till streckkoder, som skrivs ut på ett papper tillsammans med miniatyrkopior av de verkliga bilderna. Därefter styrs vilken bild som ska visas med hjälp av en streckkodsläsare. Tekniken gör det möjligt att hoppa över bilder eller gå tillbaka i presentationen, utan att behöva bläddra förbi de bilder man inte vill visa.
Hittills har försäljningen av den version som krävt en sladd mellan streckkodsläsaren och datorn varit begränsad. När den trådlösa versionen nu släpps gör Exsto bedömningen att man kan sälja 200-300 enheter inom ett halvår. Med ett beräknat pris på 7.500 kronor skulle det ge en omsättning på 1,5-2,3 miljoner kronor.
Exsto bildades under hösten 2003 och fanns fram tills nyligen i Venture Labs lokaler på Ideon. Företaget tillhör de sex bolag, som i slutet av förra året lämnade inkubatorn och gemensamt flyttade in i en lokal i korsningen Tornavägen-Tunavägen i Lund. Namnet Exsto betyder att sticka ut, att synas på latin.