lördag 28 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lumitec investerar i läkemedel mot resistenta bakterier

Såddkapitalbolaget Lumitec i Lund gör sin tredje investering. Upp till 1,5 miljoner kronor satsas i bolaget Neobiotics, som Lumitec startat tillsammans med tre forskare i Lund och två i Polen.

Neobiotics utvecklar en ny typ av antibiotika, i form av en mycket liten peptid. Peptiden är baserad på en substans som finns naturligt i kroppen och slår mot både bakterier och virus – något som enligt Neobiotics forskare är världsunikt. Forskningen har pågått i femton år vid Lunds universitets avdelningar för bakteriologi och klinisk kemi, främst under ledning av professor Anders Grubb som nu är en av de största ägarna i Neobiotics.

Peptiden har visat sig verksam mot alla bakterier den testats på och ingen resistens har utvecklats. Ett framtida preparat kan därmed bli ett viktigt vapen i kampen mot multiresistenta bakterier, ett stort och växande problem.

Lumitec äger drygt 20 procent av Neobiotics och har tagit över delägarskapet från Lunds universitets holdingbolag LUAB, som bidrog med en mindre summa vid företagets start. Resten av bolaget ägs av Anders Grubb, VD Aftab Jasir som är forskare i bakteriologi vid Lunds universitet, överläkaren i bakteriologi Claës Schalén och två polska forskare som arbetar med produktionen av peptiden.

Enligt Lumitecs VD Patrik Söderlund är målet att finna en investerare till inom något år. Neobiotics har testat sin peptid på celler och i djurstudier, medan studier på människa ännu ligger några år fram i tiden.

Såddkapitalbolaget Lumitec i Lund gör sin tredje investering. Upp till 1,5 miljoner kronor satsas i bolaget Neobiotics, som Lumitec startat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.