tisdag 6 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Utflyttande VentureLab-bolag satsar på gemensam lokal

Sex bolag på VentureLab, som efter ett år lämnar studentinkubatorn på Ideonområdet, fortsätter sitt interna samarbete och flyttar gemensamt till ny lokal. Företagen har tecknat avtal om att flytta in i en lokal i korsningen Tornavägen-Tunavägen i Lund.

— Det är fantastiskt glädjande att personerna bakom dessa bolag väljer denna lösning. Att de gör gemensam sak även efter tiden på VentureLab är ett kvitto på att de har uppskattat nyttan av att arbeta nära varandra, säger Kristoffer Bennis, projektledare för inkubatorverksamheten.

Fyra bolag – Exsto, Squidhunter, Kasper och Users View – flyttar till de nya lokalerna inom kort. De övriga två – Profecta och Ivtaco – blir kvar på VentureLab en tid, men ska ansluta efterhand. Att bolagen inte flyttar in på Ideon beror på att de inte lyckats komma överens om en lämplig lösning med Ideon Center.

Trots att företagen flyttar ut från VentureLab avbryts inte relationen med inkubatorn helt.

— Vi behåller kontakten och fortsätter att utan kostnad erbjuda vissa av våra tjänster, som utbildningar, seminarier och juridisk hjälp. Åtminstone en tid framöver, säger Kristoffer Bennis.

När de sex bolagen lämnar VentureLab uppstår utrymme för nya entreprenörer att flytta in.

— För att öka kunskapen om VentureLab ska vi allt oftare synas på Lunds tekniska högskola, Ekonomihögskolan och medicinska fakulteten. Inom ett till två år räknar jag med att det arbetar omkring 60 personer i våra lokaler, jämfört med dagens 30, säger han.

VentureLab är en inkubator som främst riktar sig till studenter, men även forskare, vid Lunds universitet. Målsättningen är att skapa möjligheter för dem som vill förverkliga en affärsidé och att vara en nätverksplats i företagens inledningsskede.

Sex bolag på VentureLab, som efter ett år lämnar studentinkubatorn på Ideonområdet, fortsätter sitt interna samarbete och flyttar gemensamt till […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Bonesupport-veteran tar över Moroxite

    Moroxite siktar mot ett amerikanskt marknadsgodkännande nästa år. Då toppar styrelsen ledningen och låter en Bonesupport-grundare kliva in som vd.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.