onsdag 7 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ÄNTLIGEN en bra vecka för Öresund!

Kort sagt: Den gångna veckan har bjudit på en rad positiva nyheter för Öresundsregionen, händelser som Rapidus inte kan låta bli att summera och kommentera.

Av Thomas Frostberg

ÄNTLIGEN…

… har Öresundsbron gett upp sitt styvnackade motstånd och sänker priset på bron. Jo, ni läste rätt. Medan de flesta nyhetstelegram fokuserat på att kontantavgiften höjs med fem kronor från årsskiftet var veckans verkliga nyhet från broledningen en helt annan:

Dagens vansinniga rabattsystem, med två dyra broresor i halvåret för att nå lägsta pris, slopas äntligen och ersätts med ett fast pris på 150 kronor per överfart – varje gång, året runt. Visserligen införs i stället en årsavgift på 270 kronor, men den avskaffade sexmånadersregeln innebär lägre genomsnittskostnader per överfart. Och framför allt blir det nya systemet betydligt enklare att kommunicera, istället för dagens avskräckande rabattflora. Resenärerna över bron slipper hålla reda på när den pågående rabattperioden löper ut och kan bara köra på, utan att räkna dagar.

”Brokonsortiets prisstrategi har blivit prestigestrategi” skrev Rapidus i en snabbanalys för två år sedan. Nu ger brodirektören Sven Landelius slutligen oss och alla andra kritiker rätt, när han kommenterar förändringen:

”Vi har – med rätta – kritiserats för att ha rätt komplicerade produkter med många villkor.”

Tack för det erkännandet, Landelius!

… har de olika aktörerna inom Medicon Valley-området börjat få form på marknadsföringssamarbetet, vilket de visade prov på genom en samlad monter på veckans stora mässa BioTech Forum i Bella Center.

I montern trängdes DTU Scion med Ideon, Københavns universitet med kollegorna från Lund och så vidare. Var och en marknadsförde sina styrkor, men under ett gemensamt paraply på just det sätt som Rapidus gång på gång efterlyst i våra analyser. Tidigare försök har spretat så mycket åt olika håll att sammanhållningen kunnat ifrågasättas. Saknades i montern gjorde dock en del viktiga aktörer som forskarparken Symbion.

En som tycks ha fattat galoppen är den brittiske vetenskaps- och innovationsministern Lord Sainsbury, som besökte BioTech Forum och där lanserade planer på ett nära samarbete mellan Storbritannien och Medicon Valley. Just det, inte med Danmark och Sverige – utan med Medicon Valley-området. För att den kontakten ska bli framgångsrik krävs att regionen inte bara uppträder under enad marknadsföringsflagg, utan också får till ett nära och väl fungerande samarbete mellan de olika aktörerna i innovationssystemet. Där återstår en hel del arbete!

… fattar regeringen och finansminister Bosse Ringholm att vilka skattetricks som helst inte funkar i Öresundsregionen. Skadan har visserligen delvis redan skett under tiden som regeringens förslag om försämringar för danska pendlare diskuterats. Det framgår nu tydligt av de senaste turerna att den som pendlar över Öresund har en betydligt mer osäker tillvaro, där förändringar kan komma med väldigt kort varsel från politiskt håll. Men omvändningen i frågan om avskaffandet av den låga, så kallade SINK-skatten för danska pendlare är i alla fall bättre än ingenting.

Regionens lobbyister kan vara nöjda med att för en gångs skull ha fått gehör i Stockholm, även om en källa talar om att Ringholms helomvändning snarare berodde på ett senkommet ingripande från Öresundsministern Berit Andnor. Det skulle i så fall vara ytterligare en positiv nyhet, då Andnors profil i Öresundsfrågorna varit låg på senare tid. Men exakt vilken roll hon spelat, om någon alls, får vi nog aldrig veta.

Sammanfattningsvis kan Rapidus bara konstatera att det varit en positiv vecka för Öresundsregionen på en rad områden. Tänk om nästa vecka kunde börja lika bra!?

Kort sagt: Den gångna veckan har bjudit på en rad positiva nyheter för Öresundsregionen, händelser som Rapidus inte kan låta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad