fredag 27 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och börjar handlas på Alternativa aktiemarknaden

På torsdag öppnar Alternativa Aktiemarknaden för första gången handel i ProstaLunds aktie. Kursen sätts genom ett auktionsförfarande under slutet av denna vecka och intresserade kan sedan köpa och sälja aktier i ProstaLund till en fast kurs i början nästa vecka.

Vid den senaste emissionen i ProstaLund kring årsskiftet kostade en aktie 30 kronor. Föregående gång, omkring sommaren förra året, kostade den 40 kronor.

— Det finns många bolag som har en spridd ägarbild och behöver ha likviditet i aktien, men där det inte är aktuellt med en börsnotering. På Alternativa Aktiemarknaden sker handeln ungefär en gång i månaden, så som det var när Stockholmsbörsen en gång startade, säger Per H Börjesson, VD i Investment AB Spiltan som äger 37 procent av Alternativa Aktiemarknaden.

Spiltan äger även aktier i ProstaLund och beroende på priset i den kommande handeln kan Börjesson både tänka sig att köpa och sälja aktier i Lundabolaget.

Alternativa Aktiemarknaden är formellt sett ett värdepappersbolag under Finansinspektionens tillsyn. Handel sker i utvalda bolag efter förfrågan från antingen enskilda aktieägare eller företaget i fråga. I fallet med ProstaLund är det aktieägare som önskat handeln och bolaget betalar inget, utan alla kostnader täcks av courtage.

Största ägare i ProstaLund är Investment AB Latour (27%), Swedestart II/CapMan (17%) och VD Magnus Bolmsjö (12%).

På torsdag öppnar Alternativa Aktiemarknaden för första gången handel i ProstaLunds aktie. Kursen sätts genom ett auktionsförfarande under slutet av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.