fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Färre nya Öresundsbolag på börsen i år…

Boozt, TerraNet och BoneSupport har alla gått till börsen under uppmärksammade listningsprocesser. Men totalt sett har noteringsintresset svalnat bland Öresundsregionens innovationsbolag jämfört med tidigare rekordår. Det visar Rapidus färska genomgång.

De senaste åren har Rapidus skrivit en rad artiklar om den tilltagande strömmen av skånska och danska innovationsbolag som valt att lista sig på de svenska handelsplatserna. Nu anas ett trendbrott. Hittills i år har 10 bolag från Öresundsregionen noterats. Vid samma tidpunkt 2016 var motsvarande siffra 16 bolag.

Senare under hösten ska SenzaGen och BibbInstruments noteras medan bland andra Acconeer och Malmöbaserade Mionix, med Carl Silbersky i spetsen, ännu inte spikat någon tidsplan. Totalt sett ser det ändå ut att bli betydligt färre som går till börsen i år, jämfört med 2016 då sammanlagt 21 företag från Öresundsregionen noterades.


*Hittills under 2017. Diagrammet visar nynoteringar av skånska och danska bolag på de svenska handelsplatserna.

Oscar Ahlgren, vd för Västra Hamnen Corporate Finance i Malmö, vill inte prata om någon noteringsvåg som ebbat ut. Men en viss avkylning har han märkt.

– Investerarna är mer nervösa och mer noggranna med vilka de investerar i. Vi för nog lika många dialoger med bolag som vill till börsen men alla håller inte den klassen som krävs, säger han till Rapidus.

Även Fredrik Rahl, verksamhetschef på konkurrenten Sedermera Fondkommission, ser en avmattning av noteringstakten.

– För småbolag generellt i Sverige ser jag en normalisering, för att marknaden varit väldigt het en lång tid. Det har inte gjorts så många transaktioner under sommaren och jag tror vi får invänta den kommande månaden för att se hur det utvecklas, säger han till Rapidus.

Inte minst är det danska innovationsbolag som de senaste åren sökt sig till de svenska listorna. För att försöka förbättra möjligheterna att plocka in kapital via danska småsparare lanserade danska regeringen nyligen idén med ett aktiesparkonto, en motsvarighet till det svenska investeringssparkontot.

– Jag tror det hade varit väldigt positivt, Sverige har ju en längre och bredare tradition av aktiesparande. Tittar man på de små listorna i Danmark har det varit stiltje länge, men där har varit ett par positiva noteringar i år, säger Oscar Ahlgren.

Erik Olausson
Emily Binks

Boozt, TerraNet och BoneSupport har alla gått till börsen under uppmärksammade listningsprocesser. Men totalt sett har noteringsintresset svalnat bland Öresundsregionens […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.