De skånska verksamheterna driver på tillväxten i de börsnoterade IT- och telekomkonsultbolagen HiQ och Cybercom. Under 2004 var tillväxten för HiQ i Skåne 82 procent jämfört med 27 procent för koncernen i genomsnitt. För Cybercom Syds del var omsättningsökningen 47 procent jämfört med 31 procent totalt. Det framgår av tidigare opublicerade siffror, som Rapidus tagit del av. Och trenden håller i sig.
— Vi har rekryterat så snabbt vi kunnat eftersom efterfrågan har varit och alltjämt är urstark här nere. Jag tror att Skåne även i dagsläget växer allra snabbast inom hela HiQ, trots att andra regioner också visar upp stark tillväxt, säger Jon Carvell, VD för HiQ:s dotterbolag i Skåne.
I kronor räknat växte HiQ Skåne och Cybercom Syd ungefär lika mycket under 2004. HiQ ökade omsättningen från 30 till 55 miljoner förra året. Cybercom, som nått längre med sin skånska verksamhet, växte från 63 till 93 miljoner i omsättning. Cybercom Syd utgör därmed en knapp fjärdedel av Cybercom totalt, medan HiQ Skåne står för en dryg tiondel av koncernens omsättning.
— Det finns en tydlig positiv riktning för regionen och trycket är stort. Skåne kom ur lågkonjunkturen snabbare än övriga Sverige, vilket vi har lyckats dra nytta av, säger Thomas Barge, VD för Cybercom Syd.
I dagsläget har Cybercom Syd omkring 100 anställda medan HiQ:s skånska personalstyrka uppgår till 60 personer. Hittills i år har bolagen därmed anställt ett 20-tal respektive 15 personer.
Trots den kraftiga expansionen är lönsamheten intakt. Cybercom Syd gjorde en vinst efter finansnetto på knappt tio miljoner kronor förra året. HiQ Skånes motsvarande siffra var sex miljoner. Några prognoser för 2005 vill bolagen inte lämna.