torsdag 26 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och har siktet inställt på börsnotering

ZetaDisplay planerar att börsnoteras inom en tvåårsperiod. Det säger bolagets VD Mats Johansson.

— Målsättningen är att göra en marknadsnotering på någon börslista under 2005 eller 2006. Slutmålet är att ta bolaget till Stockholmsbörsens O-lista.

Redan idag är ZetaDisplay registrerat hos Värdepapperscentralen, VPC, vilket är ett krav för att en notering ska vara möjlig. En sådan registrering tolkas ofta som en signal om att företaget har planer på en börsintroduktion.

— Jag tror att vi har alla förutsättningar för en notering. Vår stora aktieägarspridning ser jag som en fördel, säger Mats Johansson.

Den aktuella nyemissionen denna månad genomförs med hjälp av Sparbanken Finn. För att anpassa organisationen inför en eventuell notering har ZetaDisplay också börjat släppa kvartalsrapporter.

ZetaDisplay planerar att börsnoteras inom en tvåårsperiod. Det säger bolagets VD Mats Johansson. — Målsättningen är att göra en marknadsnotering […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.