söndag 29 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny forskarstatistik ska bli politiskt vapen för MVA

Med början nästa år ska Medicon Valley Academy, MVA, skapa en helt ny statistik över forskarläget i bioteknikbranschen i Öresundsregionen. Statistiken ska visa hur många forskare som kommer från regionens lärosäten, hur många som kommer utifrån – och hur många som flyttar utomlands från Öresundsregionen.

Tidigare har det bara gjorts företagsenkäter om tendenserna, men ingen vet hur de exakta talen ser ut.

För MVA:s direktör Bent Christensen är det viktigt att få fram precisa tal att använda som politiskt vapen när söker anslag till bland annat forskarutbildningar.

— Vi har inte tidigare haft underlag för att diskutera seriöst vad vi ska göra. Siffrorna ska avslöja om utvecklingen går i rätt riktning. Går den fel väg med exempelvis fler och fler forskare som reser utomlands från Öresundsregionen så ska vi lösa det problemet, säger Bent Christensen.

Nästa år blir det första då statistiken förs och därefter ska de kommande åren visa tendenserna i tillgången på forskare.

— Det är helt avgörande att vi får tillräckligt med välkvalificerade forskare i Öresundsregionen. Det kan vi bara registrera med en samlad och ny statistik, för även om det finns både svensk och dansk statistik på området, så har vi ingen regional Öresundsstatistik. Den skapar vi nu, säger Bent Christensen.

Med början nästa år ska Medicon Valley Academy, MVA, skapa en helt ny statistik över forskarläget i bioteknikbranschen i Öresundsregionen. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.