lördag 22 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Medicinteknikjätte väljer Malmöbyrå för Europauppdrag

Medicinteknikföretaget Medtronic MiniMed, som utvecklar och säljer insulinpumpar, har utsett reklambyrån The Concept Factory i Malmö till huvudbyrå för Europamarknaden. Malmöbyrån ska bland annat ta fram ett europeiskt reklam- och presentationsmaterial, som sedan anpassas för olika nationella marknader.

Medtronic MiniMed väntas i år omsätta 50 miljoner dollar i Europa och ingår i Medtronickoncernen, ett av världens ledande medicinteknikföretag.

Den nordiska grenen av MiniMed har anlitat The Concept Factory sedan 2001. Förra året började material och grafisk profil spridas till koncernens övriga delar i Europa och under sommaren har uppdraget fördjupats ytterligare.

— Redan före det här avtalet var Medtronic MiniMed en av de fem viktigaste kunderna för oss, säger projektledaren Mathias Söderberg, utan att vilja sätta siffror på vad det nya uppdraget är värt.

The Concept Factory med 13 anställda har specialiserat sig på teknikinriktade företag. Bland kunderna finns Gambro, Beijer Electronics, QlikTech, Jostra, MA-System och Vivendi Universal.

Medicinteknikföretaget Medtronic MiniMed, som utvecklar och säljer insulinpumpar, har utsett reklambyrån The Concept Factory i Malmö till huvudbyrå för Europamarknaden. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår