Morgondagens final i Venture Cup Öresund är den sista med Öresundstema. När nästa omgång körs i höst delas tävlingen i en dansk och en sydsvensk gren. Därmed omfattar tävlingen om bästa affärsplan för första gången hela Danmark, medan nyinrättade Venture Cup Syd täcker Skåne, Blekinge och delar av Småland.
Orsaken till delningen är framför allt finansiell. Det har varit svårt att få sponsorerna att satsa pengar med Öresundsfokus. De flesta har enbart velat profilera sig på ena sidan av Sundet, enligt Hanna Christensson, projektledare för Venture Cup Öresund.
— Vi skulle ha startat ett Venture Cup Danmark och ett för Sydsverige, och sedan slagit ihop dem när de blivit starka, säger Hanna Christensson, som ändå hoppas att vinnarna i de framtida tävlingarna kan mötas i en extra Öresundsfinal.
Venture Cup Öresund startade i Köpenhamn och de första omgångarna dominerades av danska deltagare, men sedan har pendeln svängt över. I årets final kommer två av tre tävlande från Sydsverige.
Venture Cup Danmark ska ledas av Carsten Snedker, i dag ansvarig för den danska delen av tävlingen. Malin Berg, nu marknads- och arrangemangsansvarig, blir projektledare för Venture Cup Syd när Hanna Christensson går tillbaka till sin tjänst på Teknopol.
Nära 60 lag tävlar i morgon om förstapriset – 200.000 svenska kronor. Tvåan och trean får 100.000 respektive 50.000 kronor.