lördag 22 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Genovis noteras hos Sparbanken Finn

Ideonföretaget Genovis i Lund ska ta in fyra miljoner i en nyemission i början av juni. Beslutet fattas vid en bolagsstämma senare i dag. Därefter planerar bolaget en inofficiell notering via Sparbanken Finns marknadsplats med start den 30 juni.

Bolaget har i dag omkring 1.000 aktieägare. Köp- och säljorder måste läggas via telefon till Finn, men handeln och aktuella bud kan följas via Internet.

— Vi har ägare som varit med i bolaget sedan år 2000 och vi vill underlätta för dem att bedriva handel, utan att aktien måste noteras på en auktoriserad marknadsplats med stora administrativa kostnader, säger Genovis VD Sarah Fredriksson.

I december genomförde Genovis en nyemission som gav 2,7 miljoner i nytt kapital. Största ägare i bolaget är Sarah Fredriksson och European Institute of Science, noterat på NGM-listan.

Genovis utvecklar en ny teknik för att föra in gener i celler med hjälp av magnetiska fält. Produkten består både av en apparat och engångsartiklar i form av järnkulor med protein på. Potentiella kunder finns inom industrin och den akademiska världen.

Ideonföretaget Genovis i Lund ska ta in fyra miljoner i en nyemission i början av juni. Beslutet fattas vid en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår